Co to jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to alternatywa dla kredytu lub tradycyjnego leasingu. W niektórych przypadkach pożyczka leasingowa to najlepszy sposób na sfinansowanie planowanej przez nas inwestycji. Wyjaśniamy, czym jest pożyczka leasingowa i odpowiadamy na pytanie, kto może się o nią ubiegać

Pożyczka leasingowa – najważniejsze cechy

Pożyczka leasingowaTym, co przede wszystkim musimy wiedzieć interesując się takim produktem finansowym jak pożyczka leasingowa jest fakt, że udzielają jej nie banki, a firmy leasingowe. Pożyczki leasingowe cieszą się coraz większą popularnością – tylko w ubiegłym roku firmy leasingowe przyznały pożyczki na łączną kwotę 7,4 mld złotych. To o 14 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pożyczka leasingowa najczęściej pomaga nam sfinansować takie plany jak zakup maszyn i urządzeń w tym również sprzętu IT, co stanowi 70 proc. wszystkich inwestycji. Równie często nabywamy dzięki niej pojazdy – ponad 16 proc. to transport ciężki, a zaledwie 9 proc. to pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe.

Korzystając z pożyczki leasingowej mamy prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych. W koszty uzyskania przychodu można wpisać także prowizję czy część odsetkową raty. Jako że pożyczka leasingowa jest nieco podobna do kredytu, to zaciągnięcie jej obniży naszą zdolność kredytową.

Pożyczka leasingowa – dla kogo jest?

O pożyczkę leasingową może starać się każdy przedsiębiorca. Powinna zainteresować ona przede wszystkim tych, którzy nie są płatnikami VAT.

Pożyczka leasingowa polecana jest zwłaszcza:

-właścicielom firm, którzy nie chcą skorzystać z tradycyjnego leasingu czy kredytu bankowego,
-podmiotom korzystającym z dotacji unijnych,
-osobom zainteresowanym dłuższym okresem kredytowania i związanym z nim obniżeniem wysokości miesięcznej raty,
-rolnikom (także tym, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej),
-firmom, które chcą sfinansować dzięki pożyczce zakup środków trwałych,
-przedsiębiorcom, którym bank odmówił kredytu,
-osobom zainteresowanym korzyściami podatkowymi z którymi wiąże się pożyczka leasingowa.

Zalety pożyczki leasingowej

Chociaż pożyczki leasingowej nie możemy przeznaczyć na dowolny cel, to związanych z nią zalet jest o wiele więcej niż ewentualnych ograniczeń. Tym, co przemawia na korzyść pożyczki leasingowej jest przede wszystkim elastyczność oferty. Pożyczkę leasingową możemy wziąć zarówno na pół roku, jak i na kilka lat. Starając się o nią mamy do wyboru raty równe, malejące lub sezonowe. Co ciekawe, nawet już w trakcie trwania umowy, możemy zmienić harmonogram spłaty. Zazwyczaj wystarczy do tego tylko jeden podpis.

Ponadto, pożyczka leasingowa pociąga za sobą również określone korzyści podatkowe. Rata takiej pożyczki zwolniona jest z podatku VAT, co przekłada się na niższy miesięczny koszt zobowiązania. Pożyczkę leasingową rozlicza się tak samo jak tradycyjny kredyt.

Pożyczka leasingowa a leasing

Na przekór nazwie pożyczka leasingowa bardziej przypomina kredyt niż leasing. Tym, co łączy ją z leasingiem jest to, że udzielają jej firmy leasingowe. Stosują one w tym celu procedury podobne do tych według których oceniane są wnioski leasingowe. Dzięki temu proces ubiegania się o pożyczkę leasingową jest o wiele prostszy niż ten przez który musielibyśmy przejść starając się o kredyt w banku. Warto także wiedzieć, że firmy przyznające pożyczki leasingowe do kwestii zdolności kredytowej potencjalnych klientów podchodzą o wiele mniej restrykcyjnie niż tradycyjne instytucje finansowe.

Tym, co różni pożyczkę leasingową od leasingu może być także czas trwania umowy. Przy leasingu umowa obowiązuje przez minimum 40 proc. normatywnego czasu amortyzacji czyli około 2-3 lat. Z kolei to na ile weźmiemy pożyczkę leasingową zależy jedynie od firmy w której ją zaciągamy. Nie ma tu żadnych ograniczeń prawnych prócz tych ustalonych przez samych leasingodawców – ci zazwyczaj oferują pożyczki na okres od 6 miesięcy do nawet 6-7 lat. Ponadto, korzystając z pożyczki leasingowej stajemy się właścicielami zakupionego sprzętu (czego nie zagwarantuje nam leasing).

Alternatywą dla pożyczki leasingowej czy leasingu może być pożyczka przez internet, którą po spełnieniu określonych warunków otrzymamy szybko i bez zbędnych formalności. Co więcej, możemy przeznaczyć ją na dowolny cel.

Starając się o przyznanie pożyczki leasingowej należy mieć na uwadze fakt, że nie sfinansujemy dzięki niej każdego rodzaju inwestycji. Najważniejsze ograniczenie dotyczy tutaj tego, że środki z pożyczki możemy wydać jedynie na zakup środków trwałych. To zaś oznacza, że pożyczka leasingowa nie pomoże np. uporać się z bieżącymi wydatkami. W takich sytuacjach pozostanie nam wspomniana już szybka pożyczka na dowód przez internet.

Pożyczka leasingowa – to musisz zapamiętać!

Chociaż pożyczka leasingowa jest nieco podobna do kredytu, to nie można utożsamiać tych dwóch produktów finansowych. Pożyczki leasingowe skierowane są przede wszystkim do osób, które potrzebują środków na pokrycie wydatków (choć nie wszystkich) związanych z prowadzoną działalnością. Szczególnie korzystna może się ona okazać dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT. Stroną finansującą jest tutaj nie bank, a firma leasingowa. Dlatego ubiegając się o ten rodzaj wsparcia musimy przede wszystkim zapoznać się z wymaganiami stawianymi przez danego leasingodawcę.