Czym zajmuje się doradca finansowy?

Zadaniem doradcy finansowego jest pomóc klientowi w wyborze najlepszego dla niego produktu. Może to być kredyt gotówkowy, hipoteczny, pożyczka online, chwilówka, a nawet polisa ubezpieczeniowa. Doradca finansowy może również służyć swoją wiedzą firmom i instytucjom

Kim jest doradca finansowy?

Doradca finansowy to niezależny ekspert w swojej dziedzinie, który powinien być źródłem rzetelnych informacji na temat produktów bankowych i pozabankowych. Może specjalizować się m.in. w lokatach, inwestycjach, oszczędnościach i kredytach etc. Po pomoc mogą zwrócić się do niego zarówno osoby prywatne, jak i firmy czy instytucje. Niezależnie od tego czy skorzystamy z jego porady za samo jej udzielenie będziemy musieli zapłacić.

Ile zarabia doradca finansowy?

Doradca finansowyZarobki doradcy finansowego uzależnione są przede wszystkim od tego, ilu klientów „obsłuży” w danym miesiącu. Z tym, ile będzie kosztowała nas dana porada możemy zapoznać się jeszcze zanim skorzystamy z usług danego doradcy finansowego. Wycena uzależniona jest od stopnia skomplikowania sprawy i tego na ile doradca będzie musiał się w nią zaangażować.

Co ważne, doradca finansowy nie odpowiada za skutki prawne udzielonych porad. Na jego korzyść przemawia natomiast fakt, że nie jest on związany z żadną instytucją i przynajmniej teoretycznie powinien zachować obiektywizm. Nie ma bowiem interesu w tym, by polecać nam konkretny produkt czy rozwiązanie, gdyż i tak otrzyma wynagrodzenie za samą poradę.

Doradca finansowy może być zatrudniony w banku, lub innej placówce finansowej. Może także prowadzić własną działalnością gospodarczą i nie być na stałe związany z żadną instytucją.

Doradca finansowy a pośrednik finansowy

Nieco inną rolę odgrywa pośrednik finansowy. Jak wskazuje sama nazwa w przeciwieństwie do doradcy, pośredniczy on w zawarciu transakcji. Jest związany z daną placówką i pełni rolę „łącznika” pomiędzy klientem, a określoną instytucją (np. bankiem). To on wyjaśnia potencjalnemu klientowi wszystkie niezrozumiałe dla niego kwestie, instruuje go i odpowiada na pojawiające się pytania.

Istotny jest tutaj fakt, że wynagrodzenie otrzyma on tylko wtedy, gdy dojdzie do zawarcia transakcji. Tym samym, zależy mu na tym, by przekonać nas do danego produktu lub usługi. W związku z tym trudno oczekiwać od niego obiektywnej informacji, gdyż zawsze będzie próbował pokazać konsumentowi, że najlepsze są akurat te produkty finansowe, które oferuje firma w której jest zatrudniony.

Z kolei doradca finansowy powinien pozostać bezstronny i działać przede wszystkim w interesie potencjalnego klienta. Ma on obowiązek przedstawić nam kilka różnych ofert i dokonać wstępnej ich analizy. Powinien wskazać nam najtańszą i najlepszą dla nas opcję. Jego wynagrodzenie pokrywane jest z naszej kieszeni, dlatego prawdopodobieństwo, że otrzymamy obiektywną poradę jest o wiele większe niż wówczas, gdy korzystamy z usług pośrednika finansowego. Co oczywiste, im więcej zapłacimy za usługę, na tym większy zakres doradztwa i pomocy będziemy mogli liczyć.

Tyle w teorii. Praktycznie jednak chociaż działania przedstawicieli obu tych profesji znacznie się różnią, to wiele osób pojęcia pośrednik i doradca finansowy stosuje zamiennie. Niekiedy sam pośrednik nazywa siebie doradcą (podkreślmy od razu, że nie ma do tego prawa), co wprowadza klientów w błąd.

Ponadto, nie brakuje nieuczciwych podmiotów, które określają się mianem bezstronnych, a w rzeczywistości współpracują z daną instytucją. W takim wypadku ich wynagrodzenie wypłacane jest przez tą firmę do której skierują (dzięki „obiektywnej poradzie”) potencjalnego klienta. Wszystko to sprawia, że w praktyce dość trudno jest odróżnić pośrednika finansowego od kogoś, kto nazywa siebie doradcą.

Jak wybrać dobrego doradcę finansowego?

Tym na co powinniśmy zwrócić uwagę szukając doradcy finansowego jest przede wszystkim jego bezstronność i niezależność. Istotny jest także kontakt z klientem. Ten musi być oparty na wzajemnym zaufaniu i na zaangażowaniu doradcy finansowego w sprawy swojego „zleceniodawcy”.

Kolejna kwestia to ustalenie warunków współpracy i wspólnej „wizji finansowej”. Mowa tu o poznaniu oczekiwań klienta, jego potrzeb i tego, co planuje on zrobić z posiadanym kapitałem. Często początek współpracy pomiędzy doradcą finansowym, a firmą lub osobą prywatną rozpoczyna się od sporządzania stosownego dokumentu w którym opisany zostaje taki „finansowy plan”. Osobą odpowiedzialną za jego realizację (oczywiście za zgodą klienta) jest właśnie doradca finansowy. W razie potrzeby sporządzony plan może być modyfikowany.

Niedopuszczalną sytuacją jest natomiast ta w której doradca finansowy namawia nas do skorzystania z usług konkretnej instytucji. Jeśli się z tym spotkamy, może to oznaczać, że mamy do czynienia nie z doradcą finansowym, a pośrednikiem, który zarabia na polecaniu nam konkretnych usług i produktów.

Pośrednik finansowy – to musisz o nim wiedzieć!

Jak już wspomnieliśmy, pośrednik finansowy działa na zlecenie instytucji w której jest zatrudniony. Jako konsumenci najczęściej korzystamy z usług doradcy kredytowego którego rolą jest pomóc nam w sfinalizowaniu umowy kredytowej. Dotyczy to głównie kredytów hipotecznych których otrzymanie wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Pośrednik kredytowy „bierze na siebie” skompletowanie dokumentacji, kontakt z bankiem i informowanie klienta o bieżących postępach procedury kredytowej.

Teoretycznie, skorzystanie z usług pośrednika finansowego, który w naszym imieniu „wszystko załatwi”, to bardzo wygodne rozwiązanie. Praktycznie jednak pośrednikowi finansowemu zależy na tym byśmy otrzymali kredyt właśnie w tym, a nie innym banku. Jeśli bowiem nie dojdzie do sfinalizowaniu transakcji, to pośrednik nic na tym nie zarobi.

Z jednej strony jest to korzystne, gdyż możemy mieć pewność, że dołoży on wszelkich starań, by kredyt został nam przyznany. Z drugiej natomiast do przedstawionych przez pośrednika informacji należy podchodzić ostrożnie. Istnieje bowiem ryzyko (i jest ono całkiem spore!), że zaproponuje on nam nie tyle najlepszy dla nas kredyt, co taki, który pozwoli mu najwięcej zarobić.

A co z brokerem?

Zawód brokera jest na polskim rynku usług finansowych najmłodszy, a co za tym idzie – budzi najwięcej wątpliwości. Zadaniem brokera jest wyszukanie informacji na zlecony mu temat i udostępnienie ich klientowi. Pomaga on także w interpretacji zgromadzonych danych i opracowuje je, by  materiały rzeczywiście przydały się klientowi (ten bowiem może być laikiem w danym temacie).

Istotny jest tutaj fakt, że broker odpowiada za wiarygodność dostarczonych informacji, jest niejako gwarantem tego, że pochodzą one ze sprawdzonego źródła. Za ich rzetelność świadczy on swoim nazwiskiem i…renomą. Z tego tytułu nie może pozwolić sobie na utratę wiarygodności, gdyż wówczas bardzo szybko zastąpi go konkurencja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *