Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Nim otrzymamy  pieniądze od firmy pozabankowej, zostaniemy sprawdzeni pod kątem zdolności kredytowej i tego, czy będziemy mogli spłacić w terminie zaciągnięte zobowiązanie. Taka weryfikacja ma zabezpieczyć interesy zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. Na szczęście zdolność kredytową można poprawić. Jak ją podnieść i zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pożyczki?

Jak poprawić swoją zdolność kredytowąZdolność kredytowa to pojęcie, które znajdziemy w Prawie bankowym, oznacza ona zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami w przewidzianym na to w umowie terminie. Jest to najważniejszy element decydujący o tym czy otrzymamy pożyczkę długoterminową, czy też nasz wniosek zostanie odrzucony. Chcąc poprawić swoją zdolność kredytową należy najpierw zapoznać się z tym, co ją buduje i od czego ona zależy.

Zarobki i forma zatrudnienia

Truizmem będzie tu stwierdzenie, że ubiegając się o pożyczkę długoterminową (nawet taką dostępną bez zbędnych zaświadczeń) powinniśmy mieć ją z czego spłacić. Ważna jest jednak nie tylko wysokość miesięcznego dochodu, lecz także forma zatrudnienia. Najwyżej punktowana jest umowa o pracę, gdyż z punktu widzenia czy to banku czy instytucji pożyczkowej, stanowi ona najlepszą formę zabezpieczenia. W odniesieniu do umowy zlecenia, umowy o dzieło czy samozatrudnienia pewność co do regularności naszych dochodów jest już o wiele mniejsza.

Inne zobowiązania finansowe

Jeśli mamy taką możliwość – spłaćmy je zanim złożymy wniosek o pożyczkę długoterminową przez internet. Wszelkiego rodzaju aktualne zadłużenia obniżają naszą zdolność kredytową i zmniejszają szanse na to, że otrzymamy finansowe wsparcie o które się ubiegamy.

Zastanówmy się również zanim zgodzimy się zostać czyimś żyrantem, gdyż poręczenie kredytu czy pożyczki traktowane jest jako aktualnie spłacane zobowiązanie.

Bądź wiernym i terminowym klientem

Pożyczkodawcy podobnie jak inni dostawcy wszelkiego rodzaju usług i produktów potrafią docenić wiernych pożyczkobiorców, którzy terminowo spłacają swoje zobowiązania. To właśnie oni mogą liczyć na pożyczkę na bardziej atrakcyjnych warunkach (niższe oprocentowanie, możliwość wnioskowania o przyznanie wyższych kwot, skorzystanie w razie potrzeby z tzw. wakacji kredytowych etc.).

Z kolei jeśli z usług danej instytucji pozabankowej jeszcze nie korzystaliśmy, to po spełnieniu określonych warunków (do których zalicza się przede wszystkim terminowa spłata zobowiązania) będziemy mogli ubiegać się o pierwszą pożyczkę za darmo (przy założeniu, że pożyczkodawca tego rodzaju wsparcia finansowego udziela).

Historia kredytowa

Na to czy otrzymamy pożyczkę niebagatelny wpływ ma nasza historia kredytowa, a więc to, czy nie figurujemy w żadnej z baz dłużników, czy dotąd terminowo spłacaliśmy swoje długi etc. Nim wypełnimy wniosek o pożyczkę, sprawdźmy to, jakimi danymi na nasz temat dysponują instytucje finansowe. Tym, co powinno nas szczególnie interesować jest raport BIK z którym możemy zapoznać się bez wychodzenia z domu.

Ze wspomnianego raportu dowiemy się, jakie informacje na nasz temat przekazywały tej instytucji banki, firmy pożyczkowe, wierzyciele etc. Weźmy pod uwagę fakt, że takie dane są powszechnie dostępne, co oznacza, że bez problemu dotrze do nich również pożyczkodawca.

Może się także okazać, że w BIK znajdują się nieprawidłowe lub nieprawdziwe informacje na nasz temat. Jeśli zdążymy je skorygować nim zapozna się z nimi instytucja pozabankowa, zwiększymy nasze szanse na otrzymanie pożyczki.

Ogólna zasada jest taka, że dobra historia kredytowa działa na naszą korzyść, zaś jej brak lub zła historia kredytowa mogą sprawić, że złożony przez nas wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony. Swoją historię kredytową warto sprawdzać na bieżąco, dzięki czemu od razu będziemy mogli wyłapać wszystkie ewentualne nieprawidłowości.

Zakładając, że mamy już „na koncie” jakieś terminowo spłacone pożyczki czy kredyty, to informacje o tym udostępnijmy pożyczkodawcom.

Wskazówka!

Jeśli nie posiadamy żadnej historii kredytowej, to warto zacząć ją budować. Osoba, która nigdy nie korzystała z kredytów czy pożyczek, jest dla instytucji pozabankowej anonimowym klientem o którego rzetelności czy terminowości odnośnie do spłaty zobowiązań trudno cokolwiek powiedzieć.

Dodatkowe zabezpieczenie

Na rynku usług pozabankowych istnieją również pożyczki z gwarantem, które mogą zostać przyznane nawet osobom z negatywną historią kredytową. Aby tak się stało musimy mieć kogoś, kto za nas jako potencjalnych pożyczkobiorców poręczy. Jest to tzw. żyrant. Jeśli znajdziemy taką osobę, to szanse na to, że otrzymamy pożyczkę są o wiele większe niż wówczas, gdy nie mamy tego rodzaju zabezpieczenia.

Karta kredytowa

Tym, co jeszcze możemy zrobić, by podnieść swoją zdolność kredytową jest rezygnacja z karty kredytowej jeśli dotąd się taką posługiwaliśmy. Jest to wprawdzie przydatny instrument finansowy, jeśli jednak przytrafi nam się jakiekolwiek opóźnienie w spłacie, to informacja o tym fakcie zostanie od razu przesłana do BIK. To zaś zmniejszy naszą zdolność kredytową.

Czy wiesz, że…

Nawet jeśli nie korzystamy z naszego „plastiku”, a stan zadłużenia wynosi 0 zł, to i tak będzie to traktowane jak aktualnie spłacane zobowiązanie. Dlatego jeśli planujemy ubiegać się o pożyczkę, pozbądźmy się karty kredytowej jeszcze zanim złożymy wniosek.

Konsolidacja zobowiązań

Jeśli chcemy, by instytucja pożyczkowa spojrzała na nas przychylniejszym okiem, skonsolidujmy swoje zobowiązania. Wówczas pożyczki i kredyty stają się mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu, co przełoży się na wzrost zdolności kredytowej.

Pożycz mniejszą kwotę

Ostatnim proponowanym przez nas rozwiązaniem jest zmiana parametrów pożyczki tj. np. ubieganie się o przyznanie mniejszej kwoty lub rozłożenie spłaty na więcej rat niż początkowo planowaliśmy. Zmiana tych czynników wpłynie na wysokość miesięcznej raty, co również ma znaczenie dla oceny naszej zdolności kredytowej.

Rada na koniec? Mierz siły na zamiary, nie bierz więcej niż będziesz w stanie spłacić i nie zaciągaj zbyt wielu kredytów i pożyczek jednocześnie. Jeśli przytrafiły Ci się problemy ze spłatą zobowiązania jak najszybciej poinformuj o tym pożyczkodawcę, co pozwoli wypracować dogodne dla obu stron rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *