Karta kredytowa. Poradnik użytkownika

Karta kredytowa. Poradnik użytkownika

Nim zdecydujemy się zostać posiadaczami „kredytówek” warto wiedzieć, że karta karcie nierówna. Odpowiednie korzystanie z tego instrumentu finansowego sprawi, że będzie on dla nas przydatnym i tanim narzędziem. O czym musimy pamiętać posługując się kartą? Na co zwrócić uwagę wybierając ją? Poniżej prezentujemy garść praktycznych porad z którymi powinien zapoznać się każdy „karciany użytkownik”

Skąd bierze się zła sława kredytowej?

Karta kredytowa. Poradnik użytkownikaZazwyczaj największymi przeciwnikami karty kredytowej są osoby, które albo nie potrafią z niej korzystać, albo nie mają wystarczającej wiedzy pozwalającej im na rzetelną ocenę tego produktu finansowego.

Mówi się, że „każdy medal ma dwie strony” i przytoczone powiedzenie pasuje również do karty kredytowej. Jeśli będziemy korzystać z niej rozsądnie zyskamy możliwość dołączenia do atrakcyjnych programów lojalnościowych, opłacimy rachunki, dokonamy wszelkiego rodzaju płatności online, a także podreperujemy domowy budżet wtedy, gdy będzie to konieczne.

Jednak w sytuacji, gdy zaczniemy płacić „kredytówką” za chwilowe zachcianki i zapomnimy” je spłacić możemy wpaść w spiralę długów z której później ciężko będzie nam się wyplątać.

Wiele negatywnych opinii na temat karty kredytowej ma swoje źródło także w…nieprzeczytaniu umowy. Tymczasem to właśnie w umowie znajdują się wszystkie ważne dla nas informacje zaczynając od ogólnych zasad związanych z użytkowaniem karty, przez dane o jej ubezpieczeniu, kończąc na opłatach, które w określonych warunkach może nałożyć na nas bank.

Mądre korzystanie z karty kredytowej

Przeczytaj nasz poradnik użytkownika i dowiedz się jak korzystać z karty kredytowejPo pierwsze nim w ogóle zaczniesz korzystać z karty kredytowej wybierz taką, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Obecnie możliwość wyrobienia karty kredytowej daje praktycznie każdy bank, dlatego nim dokonasz wyboru uważnie zapoznaj się z dostępnymi na rynku ofertami.

Pamiętaj, że przywiązanie do konkretnego banku się w tym przypadku nie opłaca, tym bardziej, że nie musisz mieć konta osobistego w tej placówce w której planujesz wyrobić kartę. Tym, co powinieneś wziąć pod uwagę dokonując wyboru jest koszt wydania oraz użytkowania karty.

Innym istotnym kryterium jest oprocentowanie – nawet jeśli planujemy spłacać swoje zadłużenie w terminie, to najlepiej, by było ono jak najniższe. Warto również sprawdzić długość trwania samego okresu bezodsetkowego, gdyż im jest on dłuższy, tym więcej będziemy mieć czasu na uregulowanie zadłużenia, dzięki czemu nie zostaną nam naliczone odsetki.

Rada dla użytkowników kart kredytowych? Posługuj się nią głównie przy transakcjach bezgotówkowychPo drugie, jeśli już masz kartę kredytową w swoim portfelu, to pamiętaj o tym, by mądrze z niej korzystać. Co to oznacza? Wbrew pozorom jest to prostsze niż myślisz. Podstawową i najważniejszą zasadą jest terminowa spłata zaciągniętego zobowiązania w okresie bezodsetkowym. Jeśli nasz dług spłacimy w terminie, to odsetki nie zostaną nam naliczone, a my będziemy mogli skorzystać ponownie z przyznanego nam w ramach umowy limitu kredytowego.

Kolejna kwestia to fakt, że karta kredytowa została stworzona po to, by płacić nią bezgotówkowo i tego należy się trzymać. Jeśli nie chcemy zostać obciążeni dodatkowymi opłatami unikajmy wypłacania kartą kredytową gotówki z bankomatu czy w sklepie „przy okazji” robienia zakupów.

Płatności kartą kredytową za media

Czy wiesz, że kartą kredytową możesz również zapłacić za media?Jest to bardzo przydatna opcja pod warunkiem, że korzystanie z niej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami (warto zapytać o to w swoim banku). Wystarczy, że dla karty zdefiniujesz stałe polecenia zapłaty na konta tych podmiotów, którym i tak co miesiąc musisz przelać określoną kwotę.

Pamiętając o tym, że posiadanie karty kredytowej wiąże się z okresem bezodsetkowym możemy zlecić polecenie zapłaty, a w tym samym czasie pieniądze przeznaczone na uregulowanie tych rachunków mogą procentować na naszym koncie osobistym (ta opcja sprawdzi się tylko wtedy, gdy spłacisz na czas swoje zadłużenie). Takie rozwiązanie poza oszczędnością czasu i pieniędzy ma jeszcze jedną zaletę. Jaką? Brak konieczności pamiętania o cyklicznych opłatach, które teraz „zrobią się same”.

Budowanie pozytywnej historii kredytowej

Systematyczne spłacanie karty kredytowej pozwala nam budować wiarygodność kredytową i korzystanie wpływa na nasz scoring. To zaś przyda się wtedy, gdy będziemy ubiegać o większy kredyt. Ale…należy pamiętać, że limit karty kredytowej, to również dług, który niespłacony obniży naszą zdolność kredytową.

Czy chcąc mieć kartę kredytową muszę mieć konto w danym banku?

Czy warto mieć kartę kredytową? Tak pod warunkiem, że będziemy korzystać z niej zgodnie z jej przeznaczeniemI tak i nie. Tutaj wszystko zależy od konkretnego banku i warunków na jakich oferuje on karty kredytowe. Z pewnością łatwiej będzie otrzymać ją komuś, kto ma już rachunek osobisty w danej placówce bankowej, nie jest to jednak warunek konieczny jej otrzymania.

Obecnie coraz więcej banków oferuje karty kredytowe osobom, które nigdy nie miały u nich konta. Po co? Po pierwsze po to, byś skorzystał z tego produktu i nawiązał z bankiem bliższą relację (może w przyszłości zechcesz wziąć kredyt lub założyć lokatę?), po drugie Twoja karta kredytowa to korzyść nie tylko dla Ciebie, lecz także dla banku, który…na Tobie zarabia.

Czy warto mieć kartę kredytową?

„Wirtualny pieniądz” to niezwykle przydatny instrument finansowy. Z pewnością warto posiadać kartę kredytową, tym bardziej, że umiejętne posługiwanie się nią może przynieść nam wiele korzyści.

Ponadto pozwala nam ona budować pozytywną historię kredytową, a prędzej czy później pewnie nastanie w naszym życiu taki czas, że tego kredytu będziemy potrzebować. Co więcej, nie musimy przecież korzystać z niej notorycznie, lecz traktować ją jako finansowe wsparcie w nagłych wypadkach.

Dobrodziejstwo czy przekleństwo? Zależy w czyim portfelu. Karta kredytowa to jedynie narzędzie, które samo w sobie nie jest ani dobre, ani złe. Jeśli będziesz korzystał z niej rozsądnie – nie zrobi Ci żadnej krzywdy 🙂