Pożyczka na oświadczenie – na czym polega?

Pożyczka na oświadczenie to istotna część sektora finansowego. Do jej największych zalet zalicza się minimum formalności, uproszczony proces weryfikacji i brak konieczności okazywania zaświadczenia o dochodach. Zamiast niego składamy deklarację o tym, ile zarabiamy

Pożyczka na oświadczenie – najważniejsze informacje

Pożyczka na oświadczeniePożyczka na oświadczenie udzielana jest bez potrzeby przedstawienia zaświadczenia o dochodach. Czym różni się zaświadczenie od oświadczenia? Pierwsze z nich wydaje pracodawca i własnoręcznym podpisem potwierdza wysokość naszej miesięcznej pensji. Drugie natomiast wypełniamy samodzielnie, co może rodzić pokusę zawyżenia swoich zarobków. Pamiętajmy jednak, że w przypadku oświadczenia to my odpowiadamy za prawdziwość podanych we wniosku informacji. Za celowe wprowadzenie w błąd pożyczkodawcy grozi nam odpowiedzialność karna. Wyłudzenie pożyczki (to właśnie o nie możemy zostać oskarżeni) podlega karze pozbawienia wolności od 3 do 5 lat.

Pożyczka na oświadczenie (dotyczy to również kredytu na oświadczenie) zwalnia nas z konieczności udokumentowania swoich zarobków. Pożyczkę możemy wziąć (przynajmniej w teorii) jedynie na podstawie deklaracji o dochodach, którą złożymy we wniosku. Nie musimy przedstawiać ani umowy, ani potwierdzać tego, gdzie i jak długo jesteśmy zatrudnieni. Warto jednak wspomnieć, że sytuację pożyczek na oświadczenie zmieniła nieco Rekomendacja T za sprawą której podane przez nas informacje są weryfikowane dokładniej i staranniej niż jeszcze kilka lat temu. Nie zmienia to jednak tego, że pożyczka na oświadczenie jest o wiele łatwiejsza do dostania niż np. kredyt gotówkowy w banku.

Pamiętaj, że…

jeśli ubiegasz się o przyznanie pożyczki na oświadczenie licz się z tym, że podobnie jak bank firma pożyczkowa przyjrzy się twojej zdolności kredytowej i temu jak spłacałeś dotąd swoje zobowiązania. Niekorzystna historia w BIK nie musi nas jednak wykluczać z grona potencjalnych pożyczkobiorców (to czy tak się stanie zależy od wewnętrznej polityki danej instytucji finansowej).

Pożyczka na oświadczenie – jak to działa?

Z takim produktem finansowym jak pożyczka na oświadczenie, spotykamy się wtedy, gdy wnioskujemy o pożyczkę przez internet. Co ważne, oświadczenie to nie osobny dokument, a tylko kilka dodatkowych pól, które musimy uzupełnić, co znacząco skraca czas trwania całej procedury. Pamiętajmy jednak, by we wniosku podać prawdziwe i aktualne dane i uważnie uzupełnić każdą z wymaganych przez pożyczkodawcę rubryk. Jest to o tyle istotne, że błędnie wypełniony lub niekompletny wniosek, to jedna z najczęstszych przyczyn odmownej decyzji kredytowej.

Tym, co musimy podać w oświadczeniu jest:

-wysokość naszych miesięcznych zarobków (zwróćmy uwagę na to czy należy wpisać tu kwotę netto czy brutto),
-wysokość ponoszonych wydatki (np. koszty utrzymania domu, wynajmu mieszkania, zakupów spożywczych etc),
-liczba innych zobowiązań finansowych, które musimy spłacać (np. pożyczki, kredyty, ale także…alimenty).

Konieczne będzie również podanie źródła dochodu – tutaj wystarczy wpisać nazwę firmy w której aktualnie jesteśmy zatrudnieni oraz jej NIP i REGON. Obowiązkowe jest także podanie formy zatrudnienia. Na szczęście nie musi być to umowa o pracę, gdyż umowy cywilnoprawne i pochodzące z tytułu ich wykonywania dochody również są akceptowane przez firmy pozabankowe.

Czy mogę skłamać składając wniosek o pożyczkę?

Wielu przyszłych pożyczkobiorców zastanawia się nad tym, czy instytucja pozabankowa zweryfikuje to, co wpiszą we wniosku. Firmy pożyczkowe sprawdzają wprawdzie swoich klientów i przyglądają się ich zdolności kredytowej, lecz podchodzą do tej kwestii o wiele przychylniej niż banki. Co to oznacza w praktyce? To, że figurowanie w bazie dłużników, zatrudnienie na umowę cywilnoprawną czy obsługa kilku zobowiązań jednocześnie nie musi jeszcze oznaczać odmownej decyzji. Przy wnioskowaniu o niższe kwoty sprawdzenie złożonego przez nas oświadczenia ogranicza się do zweryfikowania tego czy firma której dane umieściliśmy we wniosku, rzeczywiście istnieje.

Nieco inaczej wygląda to wówczas, gdy ubiegamy się o przyznanie kwot będących większym obciążeniem dla domowego budżetu – wtedy pożyczkodawca może (ale nie musi) skontaktować się z naszym pracodawcą i poprosić go o potwierdzenie tego, co wpisaliśmy we wniosku.

Tym, co może zostać sprawdzone są także…nasze dane osobowe. Z taką praktyką spotkamy się w tych firmach, które od swoich klientów wymagają wykonania przelewu weryfikacyjnego.

Pożyczka na oświadczenie – jak dostać?

Aby uzyskać pożyczkę pozabankową należy spełnić stawiane przez pożyczkodawcę warunki. Zazwyczaj konieczne jest do tego bycie osobą pełnoletnią, posiadanie stałego adresu zameldowania, konta w jednym z polskich banków, numeru telefonu i poczty elektronicznej. W zależności od konkretnego pożyczkodawcy obligatoryjne może okazać się także wykonanie przelewu weryfikacyjnego czy brak wpisów w bazach dłużników. Co oczywiste, pożyczkodawca musi mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie, stąd też jednym z warunków jest posiadanie stałego i udokumentowanego dochodu.

Istotny jest jednak fakt, że w przypadku firm pożyczkowych wspomniane „udokumentowanie” przyjmuje postać oświadczenia tj. naszej pisemnej deklaracji o tym, ile zarabiamy. Tym samym, oświadczenie jest o wiele wygodniejsze od zaświadczenia, gdyż nie musimy prosić o nie pracodawcy. Mamy również pewność, że pożyczkodawca nie skontaktuje się z naszym zwierzchnikiem chcąc sprawdzić to, ile rzeczywiście wpływa na nasze konto. Gdy jednak nasza sytuacja finansowa wzbudzi wątpliwości konsultanta, konieczne może okazać się dostarczenie wspomnianego już zaświadczenia o zarobkach.

Podsumowanie

Chociaż ubiegając się o pożyczkę na oświadczenie co do zasady nie potrzebujemy zaświadczenia o dochodach, to nie oznacza to, że wspomniany dokument możemy wypełnić dowolnie. Po pierwsze, wyłudzenie pożyczki zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 do 5 lat. Po drugie, jeśli nasze kłamstwo wyjdzie na jaw, bezpowrotnie stracimy szansę na uzyskanie finansowego wsparcia. Po trzecie, oświadczenie o dochodach ma taką samą moc prawną jak zaświadczenie (które dostalibyśmy od pracodawcy), stąd też warto zadbać o to, by nie pojawiły się w nim żadne nieścisłości.