Przelew weryfikacyjny – kiedy jest potrzebny?

Pożyczka od której dzieli nas jedynie kilka kliknięć? Kredyt o który możemy ubiegać się online? Założenie lokaty bez wychodzenia z domu? To możliwe!

Przelew weryfikacyjny – czym jest?

Przelew weryfikacyjny - na czym polega i kiedy trzeba go zrobić?Zarówno banki jak i pożyczkodawcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferują coraz lepiej dopasowane do ich potrzeb usługi. Aby z nich skorzystać nie trzeba już czekać w kolejce do bankowego okienka, ani tracić czasu na wizytę w oddziale. Jest jednak i druga strona medalu: jeśli cały proces ma być bezpieczny, to tożsamość potencjalnego klienta trzeba najpierw sprawdzić. Właśnie temu służy przelew weryfikacyjny.

Postęp technologiczny przekłada się na pewne uproszczenia, które dotyczą zarówno tradycyjnych ,jak i mobilnych usług finansowych. Dzięki temu po większość produktów (mowa tu m.in. o pożyczkach długoterminowych bez zaświadczeń) możemy sięgnąć online. Brak bezpośredniego kontaktu z daną instytucją sprawia, że musi ona zweryfikować nasze dane i sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy tą osobą za którą się podajemy.

Przelew weryfikacyjny identyfikuje te dane, które podaliśmy składając wniosek o długoterminową pożyczkę pozabankową. Będzie on również potrzebny, gdy ubiegamy się o kredyt, zakładamy lokatę czy kupujemy coś na raty. Polega to na tym, że najpierw podajemy wymagane informacje, a następnie ich prawdziwość jest sprawdzana właśnie dzięki wykonanemu przez nas przelewowi. Stąd też posiadanie rachunku w banku to jeden z warunków, który musimy spełnić, by otrzymać pożyczkę długoterminową bez zaświadczeń.

Formularze, które przyjdzie nam wypełnić w zależności od tego o jaki instrument finansowy wnioskujemy będą się między sobą nieco różnić, ale do uzupełnienia większości z nich wystarczą dane z dowodu osobistego.

Przelew weryfikacyjny ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • Możliwość załatwienia wszystkiego bez wychodzenia z domu – jest to ogromne ułatwienie dla osób starszych, niepełnosprawnych, zapracowanych czy tych, którym szkoda czasu na wizytę w oddziale;
  • Wygodę i minimum formalności.
  • Krótsze oczekiwanie na decyzję kredytową – ma na to wpływ m.in. fakt, że wniosek o przyznanie pożyczki długoterminowej bez zaświadczeń wypełniamy online;
  • Bezpieczeństwo – dotyczy ono nie tylko tego, że nasze dane są odpowiednio chronione, lecz również sytuacji w której padliśmy ofiarą kradzieży tożsamości; jeśli ktoś będzie chciał posłużyć się naszym dowodem osobistym, to przelew weryfikacyjny uniemożliwi mu wzięcie kredytu lub pożyczki na nasze „konto”.

Przelew weryfikacyjny – to musisz wiedzieć!

Tym. o czym powinniśmy pamiętać robiąc przelew weryfikacyjny jest to, by dane właściciela konta z którego wykonujemy daną operację zgadzały się z tymi, które podaliśmy we wniosku.

Oznacza to, że musimy być jedynymi właścicielami rachunku bankowego, który przekazaliśmy pożyczkodawcy. Nie może to być ani konto, które z kimś dzielimy, ani konto nikogo z rodziny (nawet tej najbliższej). Numer rachunku bankowego jest niczym dowód tożsamości w internecie, dlatego musi należeć wyłącznie do nas. Kwota przelewu (zazwyczaj jest to 1 grosz lub 1 zł) jest nam zwracana.

W zależności od tego w jakim banku mamy konto i od godzin księgowania przelewów cała procedura trwa od kilku sekund (jeśli przelew zostanie w ramach tego samego banku zrealizowany natychmiastowo) do dwóch dni roboczych.

Przelew weryfikacyjny – czy jest bezpieczny?

W przypadku banków czy wiarygodnych pożyczkodawców przelew weryfikacyjny to zwyczajna i w 100% bezpieczna procedura, której nie musimy się obawiać. Brak możliwości wykonania przelewu weryfikacyjnego lub błędnie wykonany przelew sprawią, że nasz wniosek o pożyczkę zostanie odrzucony.

Przelew weryfikacyjny bywa jednak narzędziem w rękach oszustów. Dlatego też nim go wykonamy powinniśmy prześwietlić pożyczkodawcę, sprawdzić czy zgadza się kwota przelewu, czy nazwa odbiorcy nie wydaje nam się podejrzana etc. Naszą czujność powinny wzbudzić przelewy na zbyt wysokie kwoty (standardowo nie jest to więcej niż 1 zł) czy takie, które mają „powędrować” na zagraniczne konta.

Robisz przelew? Zachowaj czujność!

Co jeszcze możemy zrobić, by nie stać się ofiarami kradzieży tożsamości? Nie brać udziału w rekrutacjach, które wymagają od nas najpierw przesłania skanu dowodu osobistego, a następnie wykonania przelewu weryfikacyjnego. Wystrzegajmy się również ogłoszeń i ofert w których brakuje podstawowych danych jak np. informacji o pożyczkodawcy. Takie „okazje” już na pierwszy rzut oka powinny wydać nam się podejrzane.

Za każdym razem warto sprawdzić stronę na której się znajdujemy i zamieszczone na niej dane. Nim wykonamy przelew upewnijmy się, że numer konta należy do pożyczkodawcy i że firma pozabankowa jest zrzeszona np. w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych, że jest zarejestrowana w KRS, że nie otrzymała ostrzeżeń od Komisji Nadzoru Finansowego etc. Im więcej informacji uzyskamy na tym etapie, tym mniejsze jest ryzyko, że masz przelew trafi nie tam, gdzie powinien.

Nie udostępniamy wrażliwych danych osobom trzecim, pilnujmy swojego dowodu osobistego i nie róbmy przelewów (zwłaszcza na wysokie kwoty) na konta nieznanych odbiorców.

Co oszuści mogą zrobić z naszymi danymi? Niestety bardzo dużo, zwłaszcza, że ich pomysłowość nie zna granic. Mogą np. wziąć kredyt czy pożyczkę na nasze dane, otworzyć konto w banku, podpisać umowę z operatorem telefonii komórkowej etc.

W większości przypadków przelew weryfikacyjny to bezpieczne narzędzie stosowane przez banki i firmy pożyczkowe do sprawdzenia naszej tożsamości. O ile będziemy korzystać z usług sprawdzonych i cieszących się zaufaniem instytucji, to nielegalnego wykorzystania naszych danych osobowych nie musimy się obawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *